WhatsApp

Obezite ve Morbid Obezite Hakkında Genel Bilgiler

Obezite ve Morbid Obezite Hakkında Genel Bilgiler

  • 278 Okuma
  • 14 Nisan 2021, 16:55

 

Obezite Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kişinin sağlığını bozacak şekilde anormal ya da aşırı yağ birikimine obezite denmektedir.
Obezite tek başına bir hastalık olmayıp beraberinde birçok hastalığa da yol açabilecek bir bozukluktur. Bireyin sağlığını bozma ihtimali olan obezite günümüzde tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Obezitenin derecesi nasıl hesaplanır?

Beden Kitle İndeksi (BKİ) ya da İngilizce Body Mass Index (BMI) olarak bilinen ölçüm yapılarak kilonun hangi evrede olduğu anlaşılır.

BKİ = Vücut ağırlığı (kilogram) / Boy uzunluğunun karesi (metre) Ör: 130 kg / 1.65m x 1.65 m = 41.13 kg/m2

BKİ dışında vücudun değişik bölgelerinden yapılan deri kalınlığı ölçümü ve bel çevresi ölçümü de obezitenin ciddiyetini ölçmemizde yardımcı olur. Bel çevresi erkeklerde 94 cm ya da daha düşük kadınlarda ise 80 cm ya da altında olmalıdır. Bel çevresi arttıkça obezite derecesi artar ve kalp hastalığı için iyi bilinen risk faktörüdür.

Obezite cerrahisi kimlere uygulanabilir?

Obezite cerrahisine aday bireylerde aşağıdaki koşullar bulunmalıdır:
   1. Beden kitle indeksi 40 kg/m2 ya da üzerinde olan kişiler,
   2. Beden kitle indeksi 35 ile 39,9 kg/m2 arasında olan ve beraberinde yüksek tansiyon, tip 2 şeker hastalığı, uyku apnesi (uykuda nefes durması) ve aşırı yüklenmeye bağlı eklem rahatsızlıkları gibi obezitenin neden olduğu hastalıkları olan kişiler

Cerrahi yöntem seçilirken nelere dikkat etmek gerekir?

Hasta için en uygun yöntemi belirlemek için doktor ile hasta arasında yapılan ilk görüşme çok önemlidir. Bu ilk görüşmede Obezitenin derecesi, yeme alışkanlıkları, beslenme düzeni, aktivite durumu, mevcut hastalıkları, kullandığı ilaçlar, hastanın cerrahiden beklentileri, hastanın isteği belirlenir. Daha sonra ameliyat öncesi yapılan tetkikleri, endoskopik (midenin kamera ile gözlenmesi) bulguları ve diğer tıbbi branşlardan alınacak görüşler ile hasta için en uygun yönteme karar verilir.

Obezite ameliyatının yararları nelerdir?

Cerrahi ile ciddi ve kalıcı bir kilo kaybı elde edilir. Diyetin yeniden düzenlenmesi, alınan kalorinin azalması, mide-barsak sistemindeki hormonal değişiklikler ve artmış fiziksel aktivite sonucu sağlıklı kilo kaybı ve metabolik iyileşme elde edilir.

Yukarıdaki etkiler ile;
    1. Kalp ve damar hastalıklarında iyileşme
    2. Tip 2 Diabet hastalığında uzun dönem düzelme
    3. Uyku apnesinin ortadan kalkması
    4. Eklem ağrılarında azalma
    5. Kiloya bağlı depresyonun düzelmesi
    6. Üreme fonksiyonlarının düzelmesi
    7. Kullanılan ilaçların azaltılması ya da bırakılması

RNY Gastrik Bypass (Mide Bypass) Ameliyatı

Obezite cerrahisinde 1956 yılından beri yapılan ve uzun dönem sonuçları iyi bilinen bir ameliyattır. Bu ameliyatta mide stapler (zımba) denilen özel cerrahi aletler kullanarak biri oldukça küçük olan iki bölüme ayırılır. Daha sonra ince barsağın başlangıç bölümünden yaklaşık 50–70 cm sayılarak ince barsak yine zımba kullanılarak ikiye ayrılır. Küçük mide (poş) bölümü ile kesilen ince barsağın alt kısmı birleştirilir. Daha sonra mide-barsak birleşim yerinden itibaren hastadaki obezite’nin derecesi ve ek hastalık durumu göz önüne alınarak yaklaşık 100-150 cm’lik mesafeye safra ve pankreas salgılarınızın ulaşmasını sağlayacak şekilde iki barsak tekrar birleştirilerek sistem yeniden düzenlenir.

Yeni düzende alınan gıdaların sindirimi iki barsağın birleştiği yerden itibaren başlamaktadır. Bu şekilde mide, onikiparmak barsağı ve yaklaşık 200 cm’lik ince barsak segmenti Bypass edimektedir. Gastrik bypass tüp mideden farklı olarak hem gıda alımını azaltır hem de alınan gıdalardaki tüm kalorinin alımını engeller. Öncelikle yeni oluşturulan küçük mide poşu (30-50 cc) nedeniyle alınan gıda hacminin azaltılması amaçlanır. İkinci olarak ise yenilen az miktarda gıdanın pankreas ve safra sıvıları ile daha geç karşılaşması sonucunda içerdiği tüm kalorinin alınması engellenerek kilo kontrolü sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası diyet programı, fiziksel aktivite düzenlemesi ve spor ile kişi ideal kilosuna kavuşur ve kurallara uyduğu sürece uzun dönem kilo kontrolü sağlanır.

Cerrahiden sonra diyetisyen kontrolünde ilk 6-8hafta, önce sıvı ardından püre gıdalar ile başlayıp zamanla normal gıdaya geçilir. Takip eden 3-6 ayda (yeni mide sağlık kazanırken) uygun ve yeni beslenme alışkanlığınıza zamanla adapte olursunuz. Hastalar aynı zamanda önerilen vitamin ve mineral ilavelerini (genelde demirli vitaminler ve kalsiyum desteği) almaya başlar ve ameliyat sonrasında bazı hastalarda tekrarlamak gerekebilir.

Morbid obez kimlere denir?

Obezite ile obezitenin neden olduğu hastalıkların bir arada bulunmasına morbid obezite denir.

Obezitenin tetiklediği hastalıklar;

Tip 2 Diabet (Şeker Hastalığı) Gut
Yüksek kolesterole bağlı Kalp hastalığı Akciğer problemleri
Kanser riskinde artış Kan pıtılaşması
Yüksek tansiyon Kısırlık, Polikistik over
Karaciğer yağlanması Gebelikte erken doğum
İnme Erkekte üreme fonksiyon bozukluğu
Böbrek hastalıkları Demans

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Genetik, hormonal ve çevresel etkiler sonucunda oluşabilirse de genel olarak besinler ile vücuda giren kalorinin egzersiz ve spor ile yakılan kaloriden daha fazla olması sonucunda meydana gelir. Bedenimiz fazla kalorileri yağ olarak depo eder.

Obeziteden nasıl korunulur?

Obeziteden korunmanın en iyi yolu sağlıklı beslenme, düşük kalorili diyet ve düzenli egzersiz yapmaktır. Bu yalnızca bir süre yapılacak bir işlem olmayıp yaşam biçimi haline getirilmelidir.

Sağlıklı beslenme; düşük kalorili, besleyici gıdalar ile beslenme. Sebze, meyve ve tam tahıl ürünlerini kullanma. Düzenli saatlerde yemek yeme ve abur-cubur gibi kilo yapıcı besinlerden uzak durma ile.

Egzersiz; Haftada en az 150 dakika ve 300 dakika ve 5 gün olacak şekilde tempolu yürüyüş ya da yüzme şeklinde düzenli spor kilo kontrolünü sağlar. Tempolu yürüyüş için saatte 6 km mesafe olacak hızda yürünmelidir.

Kilo ölçümü; düzenli aralıklarla tartılmak gelişimin takibi ve motivasyonu artırarak kilo kontrolüne yardımcı olur.

Eğitim; Sağlık profesyonelleri ve diyetisyen görüşmeleri ile besinler ve yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi verilen kiloların tekrar alınmamasına yardımcı olur.

Bilgi Talep Formu