WhatsApp

MİDE BALONU TAKTIRAN KİŞİ NELERE DİKKAT ETMELİ?

MİDE BALONU TAKTIRAN KİŞİ NELERE DİKKAT ETMELİ?

 • 240 Okuma
 • 14 Nisan 2021, 16:49

Ameliyatsız zayıflama için tercih edilen mide balonu hem takıldıktan sonra hem de çıkarıldıktan sonra diyet ve egzersize devam ederek kilonun korunması gerekir.

MİDE BALONU İLE ZAYIFLAMA

Son dönemlerde zayıflamak ancak ameliyat olmak istemeyenlerin tercihi mide balonundan yana olmaktadır. Bu yöntemde mideye silikon bir balon koyularak şişirilir. Böylece midede doluluk hissi olur ve hasta daha az yemek yer. Yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlanır. Bu balon midede 6-12 ay kadar kal ır. Hasta bu süre boyunca az yediği için beslenme düzeni değişir. Sonrasında balon söndürülerek ağızdan çıkarılır. Operasyonlar kesisiz yani endoskopik yöntemle ancak anestezi altında yapılır. Tamamen ağrısız ve acısızdır. 

Mide balonu çıktıktan sonra hastada yeniden acıkma ve midede boşluk hissi oluşacaktır. Bu yüzden beslenme ve egzersiz gibi düzene devam etmek, yeniden kilo almamak çok önemlidir. Mide bir anda büyümüş hissi yaşanır ve yeme dürtüsü aranır. Yani mide balonu çıktıktan sonra yeniden kilo almak oldukça muhtemeldir.

MİDE BALONUNDAN SONRAKİ İLK GÜNLER

Zayıflamak için cerrahi yöntemler en kesin sonuç verenlerdir. Ancak ameliyat olmak istemeyenler ya da ameliyata uygun olmayanlar için ameliyatsız yöntemler de oldukça gelişmiştir. 2016 yılından beri popüler olan mide balonu ile zayıflamak da çokça tercih ediliyor. 

Bu yöntemin en büyük avantajı ameliyatsız olmasıdır. Böylece hasta istediği zaman eski haline dönebilir. Ancak bu durum bir riski de beraberinde getirir. Balon çıktığı zaman yeniden ve hızlı kilo alımı gündeme gelir. Bu sonucu önlemek için tıbbi takip şarttır.

Uygulamadan sonraki ilk 1 ay hasta için çok önemlidir. İlk 1 hafta riskli süreçtir. Kramp, karın, ağrısı, kusma şikayetleri olabilir. Hastalar ilk 3 gün sadece sıvı ile beslenir. Sonrasında aşamalı olarak rutin beslenme düzenine geçilir. 

Sonrası ise uyum sürecidir. 1 ay geçtikten sonra hasta yeni normal hayatına devam edebilir. Ancak diyet ve egzersiz hayatının bir parçası olacaktır. 

İŞLEMDEN SONRA BESLENMEDE NELERE DİKKAT ETMELİ

Mide balonu takıldıktan sonra artık kişinin midesinde yabancı bir cisim vardır. Bu nedenle günlük hayatında bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Mide balonundan en iyi faydayı sağlamak için mide balonu taktıran kişi nelere dikkat etmeli sıralayalım:

 • Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir. Yağsız ve şekersiz bir beslenme düzeni uygulanmalıdır. 
 • Yemek sırasında sıvı içilmemelidir. Yemekten en az yarım saat sonra sıvı tüketilmelidir. Midenin kapasitesi az olduğu için az ve sık yemek gerekir. Aksi takdirde şişkinlik ve bulantı yaşanabilir.
 • Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenmek gerekir. Öğün atlamadan diyete uyulmalıdır. 
 • Öğünlerde protein ağırlıklı beslenme şarttır. Meyve ise ara öğünde yenilmelidir. 
 • Yemek yerken en az 20-30 kere çiğnemek gerekir.
 • Günlük kafein alımı fazla olmamalıdır. Günde 2 fincandan fazla kahve ülsere neden olabilir. Kafeinsiz kahveler içilebilir. 
 • Gazlı ve karbonatlı içecekler tüketilmemelidir. Kola, maden suyu, gazoz gibi içecekler yasaktır. 
 • İçecekler pipetle tüketilmemelidir. Pipet ile tek seferde fazla sıvı alınır ve mideyi rahatsız eder. 
 • Alkol tüketimi sınırlanmalıdır. Aksi takdirde ülsere neden olabilir. 
 • Az beslenmeden kaynaklı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri yaşanabilir. Bu yüzden doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Gerekli görülen takviye gıdalar kullanılmalıdır. 

EGZERSİZLER İHMAL EDİLMEMELİ

Sağlıklı bir hayat için günde en az 30-45 dakika yürüyüş yapmak şarttır. Mide balonu kullanan kişiler içinse egzersiz çok daha önemli bir yere sahiptir. Uygulamadan sonra egzersiz şarttır. Daha önce yapanlar devam etmeli, yapmayanlar ise başlamalıdır. Böylece uygulamaya bağlı komplikasyon oluşma riski en aza inecektir. 

Haftada 3-4 gün egzersiz yapmak şarttır. Özellikle yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi hafif egzersizler tercih edilebilir. Operasyondan sonraki ilk günlerde bile yatmak yerine yürüyüş yapmak şarttır. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sağlanması için 20-30 dakikada hareket etmek şarttır. Uzun dönemde artık koşu bandı gibi tempolu egzersizlere başlanabilir. 

Kurallara uyulduğu sürece mide balonu ile kilo verme devam edecektir. Hastalar yavaş ancak istikrarlı şekilde kilo verecektir. Mide balonundan en iyi şekilde faydalanmak için hayatınızı yeniden şekillendirmek şarttır.

Kaynakça:

https://health.usnews.com/health-care/patient-advice/articles/stomach-bloating-how-to-relieve-your-tight-round-belly

Bilgi Talep Formu